Těhotenství = jiný stav i jiné cvičení

09.03.2019

Má-li žena pohybem, sportem vytrénované tělo, takové je samozřejmě připravené lépe na porod.Až přijde čas a Vy uslyšíte: Maminko, tlačit. Maminko, zatlačte", víte a je Vám jasné, jak a čím máte tlačit. A naopak. Umíte ovládat a zatáhnout svaly pánevního dna, když tlačit nemáte. Pohyb nás podrží a i v návratnosti do formy, a to nejenom do kondice,ale i do postavy, kterou jsme před otěhotněním měly. Proto můžu jen doporučit navštěvování speciálních těhotenských kurzů, těhotenského cvičení hlavně maminkám, které před těhotenstvím necvičily.

Předpokládám, že většina žen v prvním trimestru do posilovny či fitka zřejmě nepůjde, nebude mít zkrátka náladu ani chuť cvičit. Otěhotní-li žena, která byla zvyklá na pohyb, ta se nemusí bát dále cvičit a to i v posilovně. Když je vše v pořádku, v podstatě může cvičit vše, ale samozřejmě s rozumem a vědomím, že se v jejím bříšku vyvíjí nový malý život. Pohyb je skvělý, je super, ale vyloučila bych aktivity, při kterých můžete přijít k nějakému úrazu (lyžování: může do Vás někdo strčit, jízda na kole: z kola můžete spadnout). 

Maminkám, které necvičily do otěhotnění nebo cvičily málo, je nutno říct, že těhotenství není úplně ideální doba, kdy by měly začít se cvičením . Rozhodně by neměly začít cvičit samy, bez dohledu a rady odborníka. Ale hýbat se rozhodně můžete, nemusíte jen ležet. Plavání je jedním ze sportů, který může provozovat aktivní i méně aktivní maminky. Musíte ale dávat pozor na případné infekce, které můžete z vody chytit. 

Za zmínku také stojí a doporučila bych dlouhé vycházky, zpevníme zadeček a vyčistíme hlavu.... Těhotenství = jiný stav. I chuť k jídlu a stravování jsou v tomto období trochu jiné. Někdy je nám špatně, máme různé chutě, jindy nás přepadne , a to do slova a do písmene, nesnesitelná žravost a hlad. Pamatujte předně na to , , že v období těhotenství byste měly obzvlášť (dvojnásob) pečlivě vybírat kvalitní suroviny a rozhodně byste neměly propadnout mylnému dojmu, že v tomto období můžete všechno, protože jíte za dva!!! Velmi často se ženám podaří díky správnému jídelníčku vyřešit problémy s ranními nevolnostmi. 

V období šestinedělí se vracíme zpět do původní formy, dáváme se do kupy.Určitě není správné jít běhat nebo provozovat jakoukoliv náročnou fyzickou aktivitu. Měly bychom poklidně posilovat a protahovat zádové svalstvo, posilovat břišní svaly a svaly pánevního dna. po šestinedělí už můžete cvičit jako dříve, tak jak jste byly zvyklé. 

Já, s maminkami cvičím na pružném velkém míči. Zásadou je sedět na míči rovně, na středu míče a záda držet rovně. Při pohupování si míč přidržujeme rukama ze stran, pro jistotu. Ale valná většina maminek si cvičení velmi brzy osvojí a míč si přestane přidržovat . V tento moment začne do cvičení zapojovat ruce. Zapojení rukou do cvičení slouží k tomu,že více zaměstnáme kardiovaskulární systém. Ale také hlavu..mozek vypne a odpočine si od každodenních starostí. Zacvičte si s námi : M&M  FITNESS, Areál školy Nad plovárnou 5. Nutné je se předem telefonicky nebo mailem nahlásit. 

Dva cviky pro těhulky: 

1. posílení prsních svalů:

Posadíme se na zem do tureckého sedu, ruce dáme před hrudník, pokrčíme je v loktech a dlaněmi tlačíme do měkkého míče (overballu) alespoň 15 - 20 vteřin a povolíme. Toto opakujeme alespoň 5 x.

2. procvičení celé páteře: 

Klekněme si na kolena a dáme je mírně od sebe, ruce položíme na zem (jsme tedy v pozici "na čtyřech") a nadechneme se. S výdechem záda vyhrbíme směrem nahoru a hlavu vyvěsíme mírně směrem dolů (k zemi), dáme ji mezi paže. Vydržíme 15 - 20 vteřin a vrátíme se do výchozí pozice, toto zacvičíme cca 5 x.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)