Proč diety nefungují? Žádná dieta není samospasitelná…

04.04.2022

Už přemýšlíte o tom, kterou z diet vyberete, abyste svoji figuru upravili do oděvů teplých měsíců? Hned toho nechejte, všechny publikace s návody, které zaručeně fungují, schovejte nebo rovnou vyhoďte. Dieta je sama o sobě přímou a rychlou cestou do pekla. K tomu, abyste se cítili dobře a byli zdraví, je důležité především to, jak přemýšlíte.

Teď se mnou možná nesouhlasíte. Vyzkoušeli jste přece řadu diet, protože každé jaro shazujete zimní přírůstky. A fungovaly. V tom to ale právě je. Zaberou skoro všechny diety, ale jen dočasně. Úspěch diety pomalu "vybledne", kila se začnou vracet bez ohledu na to, jak vzorně se chováte ruku v ruce. S tím přichází panika a pocit viny. A proto začnete shánět novou, lepší dietu a celý cyklus / proces se opakuje. Jednou, dvakrát, třikrát či stokrát.

Co je vlastně dieta?

Definice diety se za posledních několik desetiletí podstatně změnila. V minulosti vyjadřovala to, co živá bytost jí, aby se udržela při životě. Dnes je pro mnohé spíše představou "utrpení" a "duševního strádání".

Když držíte dietu nebo se jen snažíte hlídat, abyste shodili nějaké to kilo navíc, změní se vaše mysl. Tato tzv. dietní mentalita ovlivňuje váš pohled na tělo a jídlo, ale také způsob přijímání celé vlastní osobnosti - je tedy odrazem komplexu těla, mysli i ducha.

A proto může být velmi nebezpečná. Kvůli ní přicházíte o peníze, o čas a energii a často také bohužel o sebeúctu a zdravý rozum.

Je vůbec možné předejít dietní mentalitě?

Ale jistě! Bez ohledu na to, jací jste, začněte myslet štíhle. "To se lehce říká, ale těžko dělá!", slyším každodenně vaše námitky.

Tak tedy, představte si, že jste získali jako dárek báječnou dovolenou.

Musíte se na ni vypravit vlastním vozem. Zabalíte se, vezmete si peníze, doklady, navigaci, možná nějaké jídlo. A pak se dozvíte, že nesmíte do vozu načerpat žádné palivo. Bez něj ale nemůžete dojet daleko. A stejně tak byste dlouho nefungovali bez jídla. Když už váš mozek přestane snášet ty věčné signály organismu o nedostatku energie, půjdete zkrátka k lednici a doslova ji vyprázdníte. A totéž uděláte třeba zase za tři dny nebo za týden.

Budete-li hladovět a snížíte výrazně přijetí energie, vaše tělo okamžitě zatouží po potravinách, které mu ji dodají. Brzy poté se zpomalí látková výměna a budete unaveni, začnete spalovat svalovou hmotu a nakonec ukládat tuk. Výsledkem vašeho snažení bude to, co nechcete - kila navíc.

Bez jídla (energie) to tělo neumí

Z toho ven? V první řadě si uvědomte, že vaše tělo existuje jen díky jídlu. Máte tedy jedinou možnost jíst, ale vybírat si ty správné potraviny ve správnou dobu. A zaměstnat mozek natolik, aby na jídlo nemyslel jindy, než když je to opravdu potřeba.

Jak vyzrát na svou vůli?

Zaveďte řád

Uvědomte si, ve kterou dobu vás to táhne ke zbytečnému mlsání nejvíce. Až se bude blížit ona hodina, pusťte se do nějaké činnosti, která vás baví. Je jedno, co to bude, můžete se dívat na hezký film, číst si, jít na procházku... Nic není tak zbytečné, jako bezdůvodně jíst.

Stres

Možná vám uleví, když si dáte kousek čokolády nebo aspoň praštíte dveřmi (znám to). Nervy však lze zklidnit i jinak. Zkuste stresu prostě utéci. Nebo od něj alespoň hodně rychle odejít. Tělesná aktivita totiž dokáže oslabit příčiny mírné deprese.

Choďte brzy spát

Tělo, které málo odpočívá, musí jíst, aby získalo dostatek energie. Chcete-li být dlouho vzhůru, měli byste se zabývat takovou činností, abyste do hlavy nevpustili myšlenky na jídlo.

Žvýkačky

Rozmístěte je chytře všude tam, kde je budete mít ve chvíli krize po ruce. Mějte je v obýváku, v kuchyni, kabelce, v autě... Jakmile dostanete na něco chuť, sáhněte po nejbližší žvýkačce (bez cukru).


  • Nikdo z nás se nenarodil se současnými stravovacími návyky, nejsou tedy žádnými dogmaty, které byste nemohli opustit. Určitě stojí za to to zkusit. 
  • Důležitou součástí je i pravidelný pohyb
  • Nejlepší dietu musíte držet celý život. Jmenuje se zdravý životní styl.
  • Štíhlá postava je snem mnoha lidí. Cesta za ní ale není mnohdy jednoduchá. Je k ní potřeba pevná vůle a chuť se hýbat. A klíčovou roli hraje pochopitelně zejména to, co si dáváme na talíř.
  • Slovo dieta vychází z anglického slova diet, které znamená výživa nebo strava. U nás se ale dietou zpravidla rozumí vyřazení určitých konkrétních složek, ať už příloh, masa nebo tuků, z každodenního jídelníčku.
  • Cesta ke štíhlé linii, ale i ke zdraví, je jediná: jde o racionální úpravu jídelníčku se zastoupením všech živin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Chcete-li tedy dobře vypadat a vyhnout se nadbytečným kilům, měli byste se tohoto zdravého a vyváženého jídelníčku celoživotně držet.

Hodně lidí s nadváhou, mnoho diet

I když se na to, že diety jsou nezdravé, v posledních letech neustále upozorňuje, vznikají stále nové a nové. Dle mého, je to tím, že lidí s nadváhou neustále přibývá.

Životní styl je rychlý a hektický, vedle stresu v zaměstnání, péče o domácnost a starosti o děti, s dětmi, nám na sebe zbývá stále méně času. I to se podepisuje na nedostatku pohybu a regenerace. Pak jednoduše jíme za volantem bagetu nebo do sebe rychle do sebe něco nasoukáme před monitorem v práci a tělo se nám odvděčí tím, že se obalí tukem.

Při tom všem není divu, že se s nejrůznějšími návody, které nám slibují zaručené úbytky váhy, doslova roztrhl pytel.

V rámci mé profese vidím a vnímám, že je stále hodně lidí, kteří se raději uchýlí k dietám, které jim slibují, že zhubnou, než aby změnili svůj styl a do denního režimu zařadili pravidelný pohyb a dlouhodobě se stravovali zdravě.

Jenže omezení, které dieta stanoví, většinou nevydrží. Následně hledají jinou dietu, kterou ještě nevyzkoušeli, a točí se v začarovaném kruhu.

Jo-jo efekt přijde

Mnoha lidem možná diety vyhovují i proto, že jídelníček je přesně předepsaný a že při něm nemusejí namáhat mozek. Jenže ve skutečnosti při nich hubnoucí člověk strádá. Obvykle čeká, až dieta skončí, aby ji mohl rychle opustit. A pak je jojo efekt, tedy rychlý přírůstek váhy, zcela zaručený.

Pokud je dieta nastavená tak, že organismus pravidelně nedostává všechny potřebné živiny v dostatečném množství, začne si energii ukládat do zásob okamžitě, jakmile bude mít možnost. Je proto daleko účinnější a zdravější hubnout s pomocí vyváženého jídelníčku postupně, tempem přibližně 0,5 kg týdně (nejedná-li se o enormní nadváhu) než hubnout skokově pomocí diety.

Jsou ale lidé, které sport / cílený pohyb nebaví. Dá se vůbec shodit bez "sportování"?

Podle výzkumů se na hmotnosti podílí strava ze 70 - 80 procent a zbývajících 20 - 30 procent tvoří pohyb. Ten je však přes zdánlivě nízký podíl pro hubnutí velmi důležitý. Celý proces shazování kil zrychluje, navíc jedině díky němu se zvyšuje kondice člověka, formuje a zpevňuje se tělo. Ve svalové hmotě, která roste právě "posilovacím" cvičením, se spalují kalorie v klidovém režimu, tedy čím má člověk více svalové hmoty (nemám tím na mysli kulturistu), tím více spaluje i v době, kdy necvičí.

Některé z diet raději nezkoušejte

Nebudu ale všechny diety házet do jednoho pytle. Najdou se totiž mezi nimi i takové, které přinejmenším stojí za zmínku, ať už v pozitivním či negativním slova smyslu. Velmi nevhodné jsou jednostranně zaměřené diety, například Atkihsonova dieta, vaječná dieta nebo různé ovocné diety - banánová, melounová a další. Organismu při nich nedodáváme všechny potřebné živiny, což škodí i zdravým lidem, pokud takovou dietu drží delší dobu. Tím spíše jsou nevhodné pro lidi nemocné. Dále nejsou vhodné diety založené na dočasném odpírání si určitých potravin a jednom volném dnu, během něhož je dovoleno jíst vše a ve velkém množství. Takové nárazové stravování představuje pro tělo šok, z něhož se obtížně vzpamatovává, a často proto dochází k tzv. jo-jo efektu.

Existují ale i dobře promyšlené diety, například poměrně nová dieta DASH (z anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension), která vznikla v americkém národním institutu pro srdce, plíce a krev a původně byla určena k prevenci a léčbě srdečně - cévních chorob.

Tato dieta je v podstatě založena na výrazném omezení sacharidových potravin. Jídelníček je složený ze zeleniny, ovoce a zdroj bílkovin tvoří nízkotučné potraviny, zcela jsou vyřazeny sladkosti. Jen se mi zdá poměrně náročná její první fáze, kde by se měla konzumovat jen zelenina ve velkém množství. To mi přijde nevhodné z důvodu rizika ztráty svalové hmoty. Cílem DASH diety je, aby v krvi nebyl dostatek cukru, a tělo pak mělo tendenci sahat do svých zásob. Sacharidy se smějí konzumovat jen s nízkým a středním glykemickým indexem. To je i podle mých zkušeností cesta, jak docílit úbytku na váze i v době, kdy nemáme čas sportovat.

Dieta není jen o jídle

Úspěch či neúspěch vaší snahy zhubnout nestojí jen na skladbě jídelníčku a pohybu. Dalším důležitým faktorem je také pitný režim. I v něm se totiž mohou skrývat kalorie, pozor si proto dejte na limonády, sladké koktejly, colové nápoje, ale i na kupované ledové čaje, džusy, míchané koktejly a ochucené kávy. Ideálním zdrojem tekutin - nejen při dietě - je kvalitní čistá voda, především pramenitá či minerální, ta tělu navíc dodá potřebné minerály. Záleží i na tom, kolik vypijete. Průměrné množství denního příjmu tekutin leží mezi 2,5 - 3 litry. V horkém počasí nebo při sportu může potřeba tekutin vzrůst.

A jak nám voda při hubnutí pomáhá?

Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Budete-li dostatečně, kvalitně a pravidelně pít, nebudete mít tak velký pocit hladu.

Dostatečné množství vody v organismu zajišťuje odplavování toxinů a dalších odpadních látek z těla. Hubnutí pak jde mnohem snadněji. Pokud je tělo dehydrované, dostává se do stresu, stresové hormony, které v tomto stavu vyplavuje, zpomalují metabolismus a tak zpomalují spalování tuků.

Stres může vyvolat i samotná dieta, abyste zmírnili jeho účinky, dopřejte si pravidelně minerálku s vysokým obsahem hořčíku, ten tělu pomáhá nejen bojovat proti stresu, ale také předcházet různým civilizačním onemocněním a dalším nepříjemnostem.

Hubnete bezvýsledně?

Mnozí z nás, kteří chtějí shodit, se obrací o radu na internet. Ne každý postup na jednotlivých webech je ale účelný nebo zdravý a stejně tak platí, že organismus každého člověka funguje trochu odlišně. Je to dáno věkem, pom, životními návyky, prodělanými nemocemi, genetickými dispozicemi a podobně.

Co si pamatovat

Nedělejte si velké zásoby. Nakupovat choďte najedení, protože pak se pak se vyvarujete toho, že nakoupíte více jídla, než jste měli v plánu. Nemějte doma nadbytečné zásoby jídla. Nemějte doma zásoby pamlsků, tedy čokolády, chipsů, sušenek a podobně.

Pokud chce mít člověk jistotu, že nehazarduje se svým zdravím - a to se týká především těch, kdo už mají nadváhu nebo už procházejí jo-jo efektem - je na místě pomoc (vzdělaného) odborníka. Ale

pokud si jste schopni dohledat kvalitní a komplexní zdroje informací, zpracovat je a vydržet, protože máte pevnou vůli, dokážete zhubnout i sami.

Nutno říci, že se mi často klienti svěřují s tím, že onen bič ve formě pravidelných konzultací potřebují, že by jinak nezhubli. 


Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)