Zbavte se nepěkných špíčků na břiše

20.11.2016

Se svojí postavou jste docela spokojená, až na tu nepěknou tukovou pneumatiku kolem pasu. Zaměřte se na ni, a dosáhněte konečně vysněné postavy. Jak s ní bojovat, a vyhrát?

Příroda k vám byla docela štědrá, takže na svoje křivky si nemůžete dvakrát stěžovat. Tedy až na nehezky vypadající špíčky na břiše a bocích. Žádná dieta ani cvičení na ně nezabraly, a neustále vám vylézají zpod triček, nebo se derou ven z obepnutých džín? Co je příčinou? Důvodů, proč se i hubeným holkám "dělá" bříško, je bohužel celá řada. Mohou za to hormonální změny, špatné držení těla a prohýbání se v bedrech, časté nošení podpatků a těžkých kabelek, nošení bokových kalhot a krátkých triček, a nepravidelný či vůbec žádný pohyb (pohybová sportovní aktivita). Vypouklé bříško si způsobujete tak trochu samy. Hrbíte se, pokud nosíte podpatky, navíc přenášíte těžiště těla a jste víc nakloněná dopředu, a nezatínáte břišní svaly. Ty ochabují, a vy jste překvapeny, co vám to "narostlo". Chce to prostě držet tělo zpříma, a břicho mít zpevněné. Ze začátku si to budete muset asi vědomě hlídat a soustředit se na to, časem se to ale naučíte a přijde vám to přirozené. Velký vliv má i nepravidelná strava. Místo abyste jedly až pět menších jídel denně, máte sotva dvě, ale o to větší. Pořádná porce vám ale roztáhne žaludek, a to se přece musí někde projevit. Jezte proto každé tři hodiny, ale menší porce, a to vám v boji s nepěkným pupíkem pomůže. Zaděláváte si na problém i tím, že v zimě nosíte krátká trička a bokové kalhoty s nízkým sedlem. Babičky nehudrují zbytečně, že vám nastydnou ledviny! Tuší to i vaše tělo, a tak tyto odhalované partie brání proti nachlazení tím, že rizikové orgány (partie na těle) obaluje silnější vrstvou tuku. Kdyby byly v teple, nepotřebuje si zde tělo ukládat tukové zásoby.

Diety vás nespasí

Nepleťte si úpravu jídelníčku s hladověním. Když se naučíte správně jíst, bude to mít vliv na vaši štíhlost. Ale to není to jediné, co musíte změnit. Další a zřejmě i mnohem důležitější je zařazení pohybu do každodenního života. Spočítejte si, kolik času prosedíte ve škole, u "telky" a u počítače. A kolik hodin týdně věnujete sportu a pohybovým aktivitám. Jak má být tedy tělo zpevněné a ve formě, když na něj v tomto ohledu pěkně kašlete? Neznamená to, že když teď vytáhnete rotoped ze sklepa a začnete na něm jezdit každý den jako "šílená", že si tím pomůžete! Na ochablé a povolené svaly na břiše, ale i na zbytku těla, je potřeba nasadit kombinaci různých druhů pohybu, aby všechny potřebné svaly dostaly zabrat. Vyberte si některou z nabídek posiloven a fitness center, oslovte některého z trenérů, který vám pomůže sestavit tréninkový plán dle vašich potřeb, možností a požadavků.

Vyberte si cvičení na míru

V boji proti "špíčkům" můžete zkusit nějaké skupinové cvičení. Co takhle kruhový trénink, flowin, nebo TRX?

Kruhový trénink

Kruhový trénink je výjimečnou formou silového tréninku, který zpravidla inklinuje k všestranné, rovnoměrné přípravě těla cvičence - sportovce na vyšší zátěž. Kruhový trénink představuje také jednu z nejlepších cest prevence proti případným zraněním. Velkým pozitivem je přizpůsobivost kruhového tréninku specifickým požadavkům ať už atleta, nebo laického cvičence. Kruhový trénink umožňuje modifikovat tréninkovou rutinu - ovlivnit skladbu cviků, intenzitu zatížení, rychlost cvičení, délku zotavných procesů atd. Kruhový trénink umožňuje sestavit takový soubor stanovišť, která rozvíjí pohybové schopnosti celého těla, nebo naopak specifické tělesné oblasti, pokud potřebujete pracovat na konkrétní části vašeho těla, a v neposlední řadě je to skvělý typ cvičení pro váhovou redukci. Kruhový trénink je intenzivní, velice efektivní a motivující - cvi- čení, které vás rychle dostane do formy. Jedná se o kompletní cvi- čební program, který zahrnuje prvky kardiovaskulárního i silového cvičení zároveň. Posiluje svaly, zpevňuje tělo, zrychluje metabolismus, spaluje tuky a pomáhá snižovat váhu. Cvičíme s vlastní vahou, nebo pomůckami, kde neklademe tolik důraz na váhu, ale spíše na balanc, výdrž a dynamiku. Pomůcky, které využíváme při kruhovém tréninku: bosu, TRX, flowin, lavičky, švihadla, trampolíny, kettlebelly, činky, velké a malé balony. Cvičení jsou vhodná pro ženy každého věku a fyzické kondice.

TRX

Velkým přínosem cvičení s TRX je, že s jediným kusem náčiní provedeme skutečně nekonečné množství cviků. S ohledem na to, že můžeme neustále upravovat zátěž nastavením polohy těla, je cvičení bezpečné a efektivní i pro lidi s různou úrovní tělesné kondice. Techniky závěsného tréninku jsou určeny pro záměrné přemisťování našeho těžiště, což během každého cvičení aktivuje vnitřní svalstvo. Ať už provádíme TRX cviky, jako kliky na hrudník, prudký výpad vpřed, vztlak, nebo dokonce rotace bicepsů, naše tělo je zapojuje do stabilizování a vyrovnávání skutečně funkčním způsobem. Závěsné cvičení rozvíjí tělesnou sílu pomocí funkčních pohybů a dynamických poloh, nikoli jen v lehu na zádech na zemi, jako praktikuje většina tradičních cvi- čení na břišní svaly. Kromě toho nabízí řadu intenzivních pohybů, zaměřených speciálně na břišní svaly. Významné posilování těla je také spojeno se cviky na záda, ramena, hrudník, boky a nohy. Proto říkáme, že cvičení na TRX procvičuje stále celé tělo. Při sportu a každodenním cvičení se pohybujeme stále v mnoha rovinách. Závěsné cvičení nám umož- ňuje cvičit v těchto rovinách stejně tak, jak žijeme. Nevyžaduje od nás sednout si a trénovat v jedné rovině izolovaný sval.

Co to je funkční trénink, a jak mi pomůže?

Při funkčním tréninku připravujeme tělo na pohyby, které provádíme i v běžném životě. To ovšem neznamená, že když vás někdo "pověsí" na TRX, automaticky cvičíte funkční tré- nink. Rozhlédneme-li se po většině fitcenter, uvidíme stroje se sedadly, opěrkami a lavicemi. Sezení při cvičení snižuje příležitost cvičit svaly pro ovládání držení těla a jeho stabilitu, která se vyžaduje pro efektivní pohyb. Pevné CORE je základ - při každém tréninku s TRX zapojujete své jádro (CORE). Jádro obsahuje pánev, ABS, záda a svaly hrudníku. Je to CORE, které stabilizuje vaše tělo, rovnováhu a pružnost.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------