Bolí vás záda? Co děláte špatně, a to každý den?...
Jen zhruba 20% lidí nikdy v životě nebolela záda. Tento - do jisté míry civilizační problém se týká skoro každého. Sedavý způsob zaměstnání je samozřejmě největší problém. Mnoha těmto problémům ale lze předcházet drobnými změnami životního stylu. Co děláme špatně?
Často hledáme složité příčiny bolesti zad, přitom je to tak jednoduché. Každý den totiž nevědomky opakujeme mnoho chyb, které vedou ke zdravotním problémům v oblasti zad. A to nejen k bolesti svalů, ale dlouhodobě i k poškození páteře včetně meziobratlové ploténky a vzniku chronické bolesti bederní páteře, která je typická ,,vystřelováním" do jedné či druhé dolní končetiny.
Používání mobilních telefonů může vést k bolesti zad, převážně v oblasti krční páteře. Pokud do telefonu koukáte často, otáčíte hlavu příliš dolů a hrbíte záda. Touto polohou zatěžujete krční páteř cca dalšími 30kg navíc, které musí unést. V dnešní době je to obtížný úkol, ale když se každý den alespoň na chvíli odpoutáme od svých telefonů a relaxujeme raději pohledem kolem sebe, naše záda nám poděkují. Většina žen nosí maxi kabelky, do kterých se vejde naprosto všechno. Podobně těžké jsou také notebooky, které mnoho lidí nosí v ruce nebo v tašce na rameni. I když jsou čím dál tím lehčí, stále je to pro záda nepříjemné.
Bolest zad trápí většinu současné populace. Ne vždy je ale způsobena vážným onemocněním pohybového aparátu, úrazem nebo dědičností. Dost často je důsledkem špatných návyků a ,,pohodlím"... Pokud vás trápí často takové potíže, zamyslete se nad tím, co děláme špatně.
Sezení
Nezdravý sed je nejčastější příčinou bolestí zad. Bolesti zad bývají, jsou více, než-li časté. Mohou se objevit v jakémkoliv věku. Někteří lékaři je nazývají ,,epidemií 21.století", patří k nejrozšířenějším civilizačním nemocem. Nejčastěji za ně může špatné držení těla, málo pohybu, prostydnutí, sedavé zaměstnání, jednostranná (namáhavá) aktivita, úrazy, nadváha, stres, ale mohou souviset i se závažnějším onemocněním. Zamyslete se nad tím, jak sedíte. A to nejen v kanceláři, u počítače, ale také u oběda či televize. Je nutné hlídat si, aby si tělo při sedu neulevovalo a nesetrvávalo v pokřivených pozicích. Nedávejte nohu přes nohu, nehrbte se. Sedavé zaměstnání a s ním spojené víceméně celodenní sezení je dalším faktorem, který přispívá k bolesti zad. Hlavním důvodem je fakt, že jen velmi z nás umí při sezení u stolu udržet ,,onu" správnou polohu, což vede k oslabení zádových svalů. Při sezení je na páteř vyvíjen tlak až o 50% větší než při stání. Abychom toto působení co nejvíce zmírnili, doporučuji nastavit židli tak, aby nohy i ruce byly ohnuty do 90 stupňů a v žádném případě nevystrkovat hlavu dopředu. Pro vysvětlení použiji přirovnání, pomyslně zatlačte bradou dozadu, jako želva. Tím dojde k uvolnění krátkých šíjových svalů . Krční páteř můžete uvolnit občasným zatnutím hýžďových svalů vsedě.
Ležení
Určitou část dne proležíme na lůžku. Trávit noci na gauči nebo staré rozkládací pohovce není pro záda dobré. Základem zdravého ležení je odpovídající, vhodná matrace. Ta by měla odpovídat tělesné váze uživatele , jeho výšce, ale i způsobu, jakým nejraději spí. Ale i životnost kvalitní matrace má své meze. Odborníci tvrdí, že matraci je třeba měnit každých osm let až deset let, samozřejmě s ohledem na její kvalitu. Matrace hraje důležitou roli, nicméně i samotné posazení a vstávání z postele má pro prevenci bolesti zad svá doporučení. Měli byste určitě vstávat z boku postele, a to tak, že v lehu na zádech nejprve pokrčíte nohy v kolenou, v případě spaní na levé straně postele se přetočíte na levý bok, spustíte nohy z postele a zároveň se pomocí zapření o pravou ruku a levé předloktí, které jsou vedle sebe umístěné před hrudníkem, posadíte.
Práce
Platí to o sazení kytek, žehlení nebo mytí nádobí. Zatěžujte tělo rovnoměrně, k činnostem se stavte , pokud možno, čelem. A to doslova! Při jakékoliv jednotvárné činnosti dělejte přestávky. Neméně důležitý je aktivní odpočinek. Tím může být pro záda prospěšná návštěva sauny nebo třeba masáž.
Ach , ta móda
Těžká zavazadla nošená na jednom rameni jsou pohromou. Vhodnější je batoh, který umožní rozložit zátěž na zádech rovnoměrně. Toto se týká dětí i dospělých. Ženy mívají potíže i kvůli vysokým podpatkům. Tělo má na nich tendenci naklánět se dopředu a kompenzuje to mírným ohybem zad. Tím trpí záda, kyčle, ale i kolena. Vysoká obuv není vůbec vhodná pro náctileté dívky, dospělí by měli boty střídat a upřednostňovat obuv zdravotní.
Nečinnost
Týká se nejen nedostatku pohybu , ale i toho, že dlouhotrvající potíže často nebereme vážně. Tlumit bolest léky není řešení. Je třeba odstranění příčin , zlozvyků, případně náprava pod dohledem odborníka. Pohyb je pro tělo velmi prospěšný, jeho nedostatek se může projevit chronickou bolest í zad a krční páteře. Pokud se málo hýbete, dochází ke ztuhnutí a následnému oslabení svalů, což vede k bolestem.
Bolí i stres
Pokud je ve stresu naše mysl, je v něm i naše tělo. Fyzicky se stres a negativní emoce, smutek, rozhořčení či deprese, podepisují nejvíce ve svalech krku a páteře, které se v důsledku toho stahují a zatínají. Pokud je stres chronický, stažené svaly nemají šanci na regeneraci a odpočinek, a to se projeví bolestí. Trápí-li vás dlouhodobě psychická nepohoda, nemáte-li schopnost se uvolnit a napětí se zbavit, lze očekávat, že se dostaví i fyzická bolest.
Zvedání těžkých věcí
Častým důvodem, proč nás bolí záda, je zvedání těžkých předmětů často vedoucí k tzv. zablokování zad. Vyhnout se zvedání těžších věcí není vždy možné , ale můžeme tento pohyb dělat správně. Co to znamená? Nezvedat věci v předklonu, vždy si hlídat rovná záda a tíhu zvedání břemene přenést na nohy, tedy "netahat" břemena / zátěž zády, ale nohami z podřepu.
Pro posílení svalů doporučuji pravidelně cvičit. Důraz by měl kladen na takové cviky, které jsou přímo zaměřeny na zpevnění svalů kolem páteře a svalů břišních. Obzvláště v případě sedavého zaměstnání je ideální, když osm pracovních hodin u počítače vykompenzujete pohybem. Procházka nebo jen vystoupení z MHD o dvě zastávky dříve mohou alespoň trochu pomoci...
Renata Hanáková
(Autorka je osobní trenérkou)