3. cvik: ZKRACOVAČKA

23.03.2020

Břišní stěna tvoří se zády oporu těla. Právě tento svalový korzet je třeba posílit/vybudovat při každém začátku posilování, aby se předešlo případným zraněním spojeným s dysbalancemi trupu či s poraněním páteře. 

Nehledě na to, že díky posílenému korzetu těla začíná člověk mít lepší držení celého těla, přestává se " hrbit" a díky tomu mohou ustat některé nevysvětlitelné bolesti v kříži , v zádech i bolesti hlavy ...

Jak cvičit zkracovačku?

Lehněte si na záda, ruce držte po stranám hlavy, abyste jimi netlačily hlavu a krk vpřed a tím zvyšovali nebezpečí zranění. Nohy mějte pokrčené v kolenou s chodidly na zemi nebo vyvýšené na lavičce, míči... Proveďte kontrakci břišních svalů. Činnost svalů donutí k pohybu trup, který se sbalí směrem dopředu.

Pohyb je minimální vycházející z oblasti břicha, aby nedošlo k aktivaci ohýbačů kyčlí.

Nejčastější chyby

Nepohybujte rameny, ta by neměla sama o sobě vykonávat žádný pohyb. Pokud tomu tak není, břišní sval rozhodně plnohodnotně neprocvičíte.

Modifikace zkracovačky

Další variantou zkracovaček je držet nohy natažené do pravého úhlu s trupem. Cvik si lze ztížit i na "negativně" skloněné lavičce. Použít můžete i gymnastický míč, na kterém lze cvičit různé formy zkracovaček.

Nevsázejte pouze na zkracovačky. Pouze jedním či dvěma cviky neprocvičíte komplexně celé břišní svalstvo. Hrozí i nebezpečí, že si vytvoříte svalovou dysbalanci v oblasti břicha, kyčelních ohýbačů a spodní části zad. Je nutné cvičit zvedání nohou ve visu, sklapovačky, obrácené zkracovačky, jejich variace a další cviky. Tyto cviky v tréninku obměňujte. Cvičte správnou technikou , aby nehrozilo zranění.

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/woman">Woman photo created by freepik - www.freepik.com</a>